Nationaal Congres Palliatieve Zorg, 1 en 2 oktober 2026

'De kunst van palliatieve zorg’
1 oktober 2026 Congressen
Nationaal Congres Palliatieve Zorg, 1 en 2 oktober 2026

Welkom! Zorg dat je erbij bent…..

In de even jaren organiseert Palliactief het Nationaal Congres Palliatieve Zorg. In 2026 vindt dit congres voor de elfde keer plaats. Het congres is hét moment waarop zorgprofessionals uit verschillende disciplines, bestuurders, beleidsmedewerkers, patiëntenorganisaties, onderzoekers en netwerkcoördinatoren elkaar op landelijk niveau ontmoeten om van gedachten te wisselen, inspiratie op te doen en resultaten uit praktijk en onderzoek te delen. De programmacommissie werkt momenteel met veel enthousiasme aan een inhoudelijk sterk en uitdagend programma.

Het congresthema is ’De kunst van palliatieve zorg’. 

Al meer dan dertig jaar bouwen we in Nederland samen aan de ontwikkeling en verankering van palliatieve zorg. Velen van ons verstaan deze interdisciplinaire en multidimensionele kunst, waarin oprechte aandacht voor de patiënt en diens naasten centraal staat. Tijdens het congres staan we stil bij wat deze kunst vraagt, hoe zij zich ontwikkelt en hoe we haar ook in de toekomst levend houden.

Dat is belangrijker dan ooit. Willen we palliatieve zorg ook in de toekomst toegankelijk houden voor iedereen die haar nodig heeft, dan moeten we onze expertise blijven uitdragen. Nog te vaak worden gesprekken over wensen en behoeften bij levensbedreigende ziekte of kwetsbaarheid niet of te laat gevoerd of symptomen van de vier dimensies niet of onvoldoende (h)erkend. Het is onze gezamenlijke opdracht om ervoor te zorgen dat gesprekken in de volle breedte van de zorg en over alle dimensies heen gevoerd worden. Niet alleen door degenen die de kunst van palliatieve zorg van oudsher beheersen, maar juist door alle zorgverleners, zodat patiënten en hun naasten echte kansen krijgen om eigen regie te houden. Het congres biedt ruimte om stil te staan bij deze gezamenlijke opdracht, nieuwe perspectieven op te doen en elkaar te inspireren.

Wij nodigen je van harte uit om hierbij aanwezig te zijn en samen de kunst van palliatieve zorg te vieren, te verdiepen en verder te brengen. Samen geven we de kunst van palliatieve zorg door.

Lia van Zuylen,
Voorzitter Programmacommissie

 

→ Programmacommissie:   

Lia van Zuylen (voorzitter), internist-oncoloog en hoogleraar klinische palliatieve zorg, afdeling Medische oncologie, Amsterdam UMC, Amsterdam

Jet van Esch, specialist ouderengeneeskunde en kaderarts palliatieve zorg, bestuurslid Palliactief, Laurens Rotterdam

Marieke Hellinga, anesthesioloog- pijnspecialist Erasmus MC, Commissie palliatieve zorg en pijngeneeskunde NVA

Lijdi Hoogenboom, palliatieve zorg verpleegkundige, Groene Hart Ziekenhuis en duovoorzitter V&VN Palliatieve Zorg

Jacqueline van Meurs, geestelijk verzorger & Consulent zingeving Palliatieve Zorg, Radboudumc

Els Roelofs, kaderhuisarts palliatieve zorg, consulent Expertisecentrum Palliatieve Zorg, LUMC en PZNL

Sjaak Thijssen, palliatieve zorg verpleegkundige, ZZG zorggroep en duovoorzitter V&VN Palliatieve Zorg

Jannet Vellekoop, verpleegkundig specialist palliatieve zorg, Norschoten en lid vakgroep VS palliatieve zorg onderdeel VSO

Mary de Weerd, adviseur patiëntbelang palliatieve zorg, Patiëntenfederatie Nederland


PROGRAMMA
Het tweedaags programma bestaat uit plenaire sessies en 24 parallelsessies. 
Binnenkort zullen de genodigde sprekers bekend worden gemaakt. 

→ Uitnodiging voor het indienen van programmasuggesties
De programmacommissie stelt zich als doel om een programma samen te stellen over de gehele breedte van de palliatieve zorg. Derhalve wordt jou de mogelijkheid geboden om sessievoorstellen aan te dragen welke door de programmacommissie worden beoordeeld. 
Bij die beoordeling wordt met name gelet op de volgende criteria: 

  • de aansluiting bij het gekozen congresthema
  • inhoud van de sessie
  • de nieuwswaarde
  • de breedte van het gekozen onderwerp
  • een interdisciplinaire invulling van de sessie en een ruime interactie met het publiek
  • de meerwaarde voor patiënt en naasten
     

Opbouw sessie

De lengte van een sessie is 1,5 uur. Dit jaar willen we ook beperkt ruimte bieden voor verdiepende sessies per beroepsgroep. De bedoeling hiervan is dat er geen basiskennis wordt gedeeld, maar gelijk de diepte in wordt gegaan. Er wordt gestimuleerd om met collega’s (buiten de eigen organisatie) gezamenlijk een voorstel in te dienen en ook met de keuze van de beoogde sprekers het afdelings- instituut-overstijgende karakter in de gaten te houden. 


Voorwaarden

Je kan HIER jouw suggestie indienen voor 1 april 2026.

Alleen voorstellen in de Nederlandse taal worden geaccepteerd
Het voorstel dient zo volledig mogelijk te zijn 
Eén volledige registratie excl. diner en hotel wordt kosteloos aangeboden. 
Overige organisatoren van een sessie en de betrokken sprekers dienen zich zelf aan te melden en te betalen. 

Deadline voor het indienen van een sessie is: 1 april 2026.

 

→ Uitnodiging voor het indienen van een abstract
Jouw collega’s zijn geïnteresseerd in nieuwe ontwikkelingen op het gebied van kwaliteit en wetenschappelijk onderzoek van palliatieve zorg bij kinderen en volwassenen. Iedereen die betrokken is bij projecten m.b.t. kwaliteitsverbetering of wetenschappelijk onderzoek wordt van harte uitgenodigd een abstract in te sturen voor een mondelinge of posterpresentatie tijdens het 11e Nationaal Congres Palliatieve Zorg 2026. 

Indien jouw abstract wordt geselecteerd, mag je een poster presenteren tijdens de postersessie. Wellicht dat de indieners van beste abstracts worden uitgenodigd voor het geven van een mondelinge presentatie tijdens een van de parallelsessies. Je bent vrij om meerdere abstracts in te dienen, maar dit dient via afzonderlijke abstract formulieren te gebeuren. 
De richtlijnen voor het indienen van een abstract zijn binnenkort HIER beschikbaar. 

Dien HIER een abstract in.


Deadline voor het indienen van een abstract is 1 april 2026.

 

→ Palliactief Award

Ook in 2026 zal de Palliactief Award weer worden uitgereikt aan een collega die een prominente en fundamentele bijdrage levert en/of heeft geleverd aan de palliatieve zorg in Nederland. Deze bijdrage op het gebied van wetenschap, onderwijs, patiëntenzorg of leiderschap heeft een blijvende impact op de ontwikkeling van de palliatieve zorg in Nederland. De ontvanger van de prijs ontvangt een bronzen gedenkbeeld. 

 

Award criteria

De genomineerde heeft zijn of haar wetenschappelijke of beroepsopleiding ten minste 15 jaar geleden afgerond en moet een cruciale bijdrage hebben geleverd aan de ontwikkeling en inbedding van de palliatieve zorg in Nederland op wetenschappelijk gebied, dan wel op onderwijskundig, zorginhoudelijk of bestuurlijk gebied. Een bestuurslid van Palliactief kan niet genomineerd worden voor de Palliactief Award. 

 

Procedure

De Award nominatie brief dient opgesteld en ondertekend te worden door twee nominatoren, waarvan tenminste één nominator lid is van Palliactief.  De nominatiebrief kan per e-mail verstuurd worden naar info@palliactief.nl . Genomineerden worden beoordeeld door een (ad hoc) samengestelde Award commissie, die bestaat uit drie (bestuurs)leden van Palliactief. 

Het definitief voorstel van de genomineerde wordt voorgelegd aan het bestuur van Palliactief ter ratificatie. In de tweede helft van juli zal bekend zijn aan wie de Award in 2026 is toegekend. 

De Award zal worden uitgereikt tijdens het Nationaal Congres Palliatieve Zorg, op donderdag 1 oktober.


Deadline voor het nomineren van een collega is: 15 juni 2026. 

 

ALGEMENE INFORMATIE 

→ Doelgroep

Het congres is bedoeld voor medisch specialisten, specialisten ouderengeneeskunde, (gespecialiseerde) verpleegkundigen, verpleegkundig specialisten, verzorgenden, huisartsen, AVG-artsen, verslavingsartsen, arts-consulenten, physician assistants , netwerkcoördinatoren, maatschappelijk werkers, psychologen, geestelijk verzorgers, patiënt(vertegenwoordigers), beleidsmakers, onderzoekers en managers van palliatieve teams en alle leden en vrijwilligers van VPTZ.

→ Locatie
Hotel en congrescentrum Papendal 
Papendallaan 3
6816 VD Arnhem
The Netherland
www.papendal.nl 
Een routebeschrijving is HIER te vinden.

→ Aanmelden 
Binnenkort is het mogelijk om je aan te melden voor het congres. 

→ Accreditatie
Accreditatie wordt aangevraagd bij:
Accreditatie Bureau Algemene Nascholing (ABAN)
Accreditatiebureau Kwaliteitsregister V&V en Register Zorgprofessionals
Accreditatiebureau Verpleegkundig Specialisten Register

Nederlandse Associatie van Physician Assistants (NAPA)
Stichting Kwaliteitsregister Geestelijk Verzorgers


→ Sponsoring 
Wij nodigen jou uit om als partner mee te werken aan dit congres. Ben je benieuwd naar de vele mogelijkheden om tijdens het Nationaal Congres in contact te komen met jouw doelgroep? 
Neem contact op met Connect MEETings (Karin Vonk) via k.vonk@connectmeetings.nl. 

→ Meer informatie

Bij vragen of voor meer informatie kan je contact opnemen met Karin Vonk van Connect MEETings via k.vonk@connectmeetings.nl

connect-1